Травмування передньої хрестоподібної зв’язки (ПХЗ) можна віднести до сезонних травм, які часто стаються під час зимової відпустки. Причиною такої травми може бути катання на гірських лижах, ковзанах або під час заняття іншими рухливими видами спорту.
Якщо ви травмували передню хрестоподібну зв’язку, вам може знадобитися операція, щоб відновити повноцінну функцію коліна. Необхідність оперативного лікування залежить від кількох факторів, зокрема від ступеню важкості травми та рівня повсякденної фізичної активності.

Анатомія

Хрестоподібні зв’язки (передня і задня) знаходяться всередині колінного суглоба. Вони схрещуються одна з одною, утворюючи”X”-подібне з’єднання (передня хрестоподібна звʼязка спереду і задня хрестоподібна звʼязка ззаду). Хрестоподібні зв’язки стабілізують колінний суглоб в передній та задній площинах.

Передня хрестоподібна зв’язка проходить діагональночерез середину коліна. Це запобігає висуванню великогомілкової кістки вперед по відношенню до стегнової кістки, а також забезпечує обертальну стабільність коліна.

Близько половини всіх травм передньої хрестоподібної зв’язки відбуваються разом із пошкодженням інших структур в коліні, зокрема суглобового хряща, меніска або інших зв’язок.

Травмування передньої хрестоподібної зв’язки оцінюються за шкалою вираженості.

1-й ступінь. Легке пошкодження, яке супроводжується мікророзривами звʼязки. Клінічно проявляється болем, обмеженням рухів, незначним набряком. Коліно залишається стабільним.
2-й ступінь. Часткове пошкодження, яке має ті самі клінічні ознаки, що і при 1-му ступені, але травма може багаторазово повторюватися через те, що після часткового пошкодження зв’язка втрачає свою міцність і врешті може повністю розірватися.
3-йступінь. Це повний розрив передньої хрестоподібної звʼязки. При такій травмі має місце різкий біль, набряк, значне обмеження рухів, нестабільність колінного суглоба, втрата опороздатності.

Причини травмування

Передня хрестоподібна зв’язка може бути травмована за наступних обставин:

  • Швидка зміна напрямку руху
  • Раптова зупинка під час швидкого руху
  • Різке обертання стегна відносно гомілки
  • Глибоке присідання після стрибка
  • Прямий контакт або зіткнення, падіння на коліно.

Зайва вага, незадовільний фізичний стан, погана координація може сприяти пошкодженню передньої хрестоподібної звʼязки.

Обстеження лікаря

При наявності симптомів ушкодження передньої хрестоподібної звʼязки необхідно звернутися до ортопеда.

Під час першого візиту лікар перевірить усі структури пошкодженого коліна та порівняє їх з вашим нетравмованим коліном. Більшість травм зв’язок можна діагностувати при ретельному фізичному огляді коліна.

Інші дослідження, які можуть допомогти вашому лікареві підтвердити діагноз, включають:

Рентгенологічне дослідження. Рентген не покаже пошкодження передньої хрестоподібної зв’язки, але рентгенівські промені можуть показати, чи пов’язана травма звʼязки з переломом кісток.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ). Це дослідження дозволяє роздивитись зображення мʼяких тканин, зокрема передньої хрестоподібної зв’язки. 

Лікування

Пошкоджена передня хрестоподібна зв’язка не може повністю відновитися без операції.Необхідність оперативного лікування пошкодженої передньої хрестоподібної зв’язки залежить від індивідуальних потреб пацієнта. Наприклад, молодому спортсмену, який планує продовжувати займатися спортом, який потребує гарної координації та спритності, швидше за все, буде потрібна операція, щоб безпечно повернутися до спорту. Менш активним пацієнтам або пацієнтамстаршого віку, як правило, можна повернутися до звичного способу життя після консервативного лікування, без операції.

Консервативне лікування

Консертивне лікування полягає спочатку в протизапальній терапії та розвантаженні травмованого коліна. Коли набряк і біль зменшуються, починається ретельна програма реабілітації. Конкретні вправи допомогають відновити функцію коліна та зміцнити необхідні мʼязи, які можуть частково дублювати функцію передньої хрестоподібної зв’язки.

Хірургічне лікування

Передня хрестоподібна зв’язка (ПХЗ) не можє бути зшита. Для хірургічного відновлення звʼязки та відновлення стійкості коліна необхідно зробити реконструкцію, яка полягає в заміщенні розірваної зв’язки тканинним трансплантатом. Цей трансплантат стає «будівельним» матеріалом , що через 12-15 місяців має перебудуватися в нову зв’язку.

Трансплантати можна отримати з різних анатомічних структур вашого тіла. Часто їх беруть із сухожилка, який проходить між колінною чашечкою та гомілкою. Сухожилки в ділянці стегна на задній поверхні є найбільш розповсюдженним джерелом трансплантатів. Іноді беруть сухожилок чотирьохголового м’яза, також можуть бути застосовані інші варіанти, зокрема,штучні матеріали.

У всіх зазначених трансплантатах є переваги та недоліки. Від виду трансплантата та способу його фіксації залежить і програма реабілітації. Слід обговорити вибір трансплантата з хірургом-ортопедом, щоб визначити, що найкраще підходить для вас

Реабілітація

Незалежно від того, яке буде обране лікування пошкодженої ПХЗ, необхідно обов’язково пройти реабілітаційне відновлення. Програма реабілітації має бути індивідуальна і повинна враховувати ваш стан, вид лікування (оперативний чи консервативний), вид тансплантату та тип його фіксації. Окрім цього необхідно розуміти, наскільки ви збираєтеся бути активним після лікування.