Реабілітація після травм та операцій

Для того, щоб повернути суглобу рухливість після травм та операцій, необхідні спеціальні процедури. Якщо їх не проводити, суглоб може повністю втратити рухливість.
Головними методами реабілітації після травм та операцій є лікувальна фізкультура, масаж, мануальна терапія, фізіотерапія (кінезіотерапія), механотерапія, трудотерапія, психотерапія.
Навіть вдало проведене лікування не буде ефективним, якщо не провести грамотні реабілітаційні заходи. Одним з основних факторів у відновленні після травм та операцій є фізичне навантаження, яке повинно бути чітко дозованим і мати певну мету. Таким чином стимулюються відновні процеси, поліпшується рух крові і лімфи в пошкодженому органі.
Велику небезпеку для пацієнта, що відновлюється після травми або операції, є відсутність рухового навантаження, або гіподинамія. Лікувальна фізкультура зменшує негативний вплив гіподинамії, покращує відтік венозної крові та усуває її застій, покращує рух крові в тканинах, запобігає атрофії. При підборі фізичних вправ обов’язково враховується характер травми та ступінь травмування, метод операції, в якому стані психіка пацієнта тощо. Дуже важливою є і фізична підготовка пацієнта, тому графік занять і комплекс вправ повинен складатися для кожного хворого індивідуально. Поєднання ЛФК з мануальними та апаратними методами дає можливість збільшити амплітуду рухів, зробити зв’язки більш еластичними, відрегулювати роботу мускулатури, яка неодмінно порушується внаслідок тривалої нерухомості.
Після зняття гіпсу дуже ефективне використання фонофорезу, магнітолазеротерапії, міостимуляції та інших методів апаратного лікування.