Вважається, що взуття на високих підборах робить жінку привабливою. Але як це впливає на її здоров’я? Що радять лікарі? Скільки часу можна проводити на підборах? Відповідаємо на ці та інші запитання, які стосуються високих підборів.

Наші послуги

Наша стопа виконує «важку» і важливу роботу – несе на собі вагу нашого тіла. Від її стану залежить наше самопочуття і мобільність. Зокрема, стопа виконує опорну функцію (забезпечує площу опори, утримуючи у вертикальному положенні все тіло) та функцію амортизації (мінімізує ударні навантаження на суглоби ніг і хребет під час ходьби і бігу). Стопа також є важливим сенсором і допомогає нам визначати положення нашого тіла в просторі. Крім того, стопа піднімає тіло вгору під час руху, а отже, виконує функцію підйомного механізму.

Стопа людини має складну будову, яка забезпечує міцність, рухливість і дозволяє переміщатися як по гладкій, так і нерівній поверхні. Вона складається з 26 кісток, які пов’язані між собою великою кількістю міцних зв’язок, що підсилюють стопу як опору. Міцність стопи як цілої конструкції є критичною для здійснення рухів тіла й утриманні його ваги.

Амортизація струсів і ударів при ходьбі, стрибках та бігу забезпечується за рахунок склепінчастої будови стопи. Розрізняють поздовжне і поперечне склепіння. Зникнення (сполощення) цих склепінь називається плоскостопістю –відповідно, повздовжною або поперечною.

Чому стопа стає пласкою і починає деформуватися?

Поздовжна плоскостопість зазвичай виникає через статичне перевантаження стоп, а також особливостей анатомічної будови, коли навіть звичайне навантаження стає для стопи надмірним. Причину розвитку поперечної плоскостопості слід шукати у вродженій схильності і недостатності зв’язкового апарату.

Часто причиною розвитку поперечної плоскостопості є носіння незручного взуття з вузьким носком та високими підборами. Багато жінок навіть не здогадуються про виникнення плоскостопості на її початковому етапі розвитку, коли пальці стопи ще рівні, а біль відсутній. Поява натоптишів і омозоління на підошві навіть за відсутності викривлення пальців стопи є першою ознакою наявності поперечної плоскостопості.

Статистика свідчить, що жінки в 4 рази частіше за чоловіків мають проблеми з ногами. Така велика різниця може бути пояснена лише фактором взуття, зокрема взуттям на високих підборах.

Майстерня руху

Жінки, які часто використовують взуття на підборах, більш схильні до вивихів, розтягнень і набряків нижніх кінцівок. У першу чергу страждають гомілковостопні суглоби. При носінні взуття на високих підборах вага тіла зміщується на передній відділ стопи (плюсну і пальці). Задня поверхня стегна компенсує такий дисбаланс постійною роботою, від чого м’язи задньої поверхні стегна, особливо гомілки, перенапружуються і постійно перебувають в скороченому стані. Це призводить до відчуття важкості, болю в нижніх кінцівках, судом, хронічної втоми ніг.

Напруга в м’язах збільшується від стопи вгору по всій нозі. Колінний суглоб також перенавантажується, постійно компенсуючи втрату рівноваги, що призводить до підвищення тонусу передньої поверхні стегна (чотирьохголового м’язу, або квадріцепса). Внаслідок цього порушується нормальнее функціонування кульшових суглобів, відбувається нахил тулуба вперед. Результатом описаних вище процесів стає загальна зміна постави на так зване положення зупиненого падіння та біль у попереку.

Разом із тим, хронічне перевантаження передного відділу стопи (плюсни і пальців) неминуче призводить до поперечної плоскостопості: стопа розпластується, тобто збільшується її ширина. Це, в свою чергу, неминуче призводить до викривлення і деформацій пальців ніг, розростання «кісточок» на великих пальцях, омозоління стоп. Після цілого дня, проведеного на високих підборах, жінки зазвичай відчувають дискомфорт у нижніх кінцівках і хребті, стають дратівливими через втому та біль. А якщо жінка носить взуття на високих підборах регулярно, центр ваги тіла зміщується вперед, що призводить до значних змін опорно-рухового апарату.

Сучасні біомеханічні дослідження свідчать, що найгіршим варіантом для опорно-рухового апарату є взуття на високих і тонких підборах, так званих«шпильках». У такому випадку при висоті підборів 10 см 90% ваги тіла припадає на передній відділ стопи – подушечки під фалангами пальців і пальці ніг, що призводить до величезного перевантаження цієї зони. Щоб утримати рівновагу, жінка на таких підборах напружує весь опорно-руховий апарат, при чому особливо страждають гомілковостопні, колінні суглоби та хребет. Крім того, тонка «шпилька» не є стійкою і може призвести до травмування гомілковостопного суглоба і падіння.

Взуття на платформі або на високих товстих підборах також популярне, особливо серед молодих дівчат. Безперечно, таке взуття краще утримує п’яту і більше захищає гомілковостопний суглоб від травм, ніж «шпильки». Існує думка, що вага тіла на такому взутті розподіляється рівномірно на всю стопу, але насправді цене так. Взуття на високій платформі або товстих високих підборах також створює зайве навантаження на передній відділ стопи, при якому страждає плюсна та пальці ніг.

Середня висота підборів є більш безпечною, але і тут варто бути обережними. Дослідження показують, що при висоті підборів 6 см навантаження від75% маси тіла припадає на передній відділ стопи та пальці ніг, при цьому ця відсоткова частка збільшується пропроційно висоті підбора.

Хотілося б окремо поговорити про взуття на пласкій підошві. Зокрема, чоботи типу «уггі» є нині популярними для відпочинку і роботи, але насправді приховують небезпеку: відсутність підборів і тверда поверхня в містах нівелюють склепіння стопи, що створює перевантаження м’язів, які утримують стопу. Створюється ситуація, ідентична ходінню босоніж по твердій підлозі: на переднюю частину стопи (плюсну) припадає 43% ваги тіла, а решта 57% тиснуть на п’яту.

Взуття з пласкою підошвою може спричинити запалення місця прикріплення мязів стопи, відоме як «пя’ткова шпора». Пласка підошва призводить до вальгусної деформації стопи (завал п’ятки всередину) та болю в спині, а в деяких випадках через хронічне перенавантаженя можуть навіть виникати переломи кісток стопи. Для щоденного використання взуття на пласкій підошві обов’язково повинно мати жорстке утримання п’ятки та ортопедичну устілку.

Кросівки, особливо шкіряні, підходять для занять спортом і піших прогулянок, добре підтримують стопу і зазвичай мають ортопедичну устілку. Проте варто пам’ятати, що часте використання такого взуття, особливо без шкарпеток, може викликати опрілості стоп та сприяти розвитку грибкових захворювань шкіри стопи .

Отже, яке взуття є бажаним для щоденого носіння? Оптимальним є взуття з висотою підборів 2-3 см: навантаження в такому взутті буде розподілятися рівномірно 50% на 50% між переднім і заднім відділом стопи.

Висота таких підборів буде підтримувати склепіння стопи, а опорно-руховий апарат буде функціонувати гармонійно, всі перераховані вище проблеми будуть мінімізовані. При виборі взуття слід пам’ятати, що висота підборів 4 см є критичною – після перевищення цієї відмітки виникає та посилюється дисбаланс навантаження на стопу, при який ми писали вище.

Майстерня Руху надає послуги з консультації та вибору методів профілактики та лікування при різних формах деформації стопи та різних формах плоскостопості.

Наступна стаття буде присвячена методам лікування різних деформації стоп та різних форм плоскостопості.

Pin It on Pinterest

Share This