Травма меніска: анатомія та біомеханіка

Існують так звані «сезонні травми», які значною мірою пов’язані з активним зимовим відпочинком. Травми колінного суглоба трапляються найчастіше, адже він несе на собі майже всю вагу тіла та є одним з найбільш рухомих суглобів. Зокрема, найчастіше трапляються пошкодження менісків та передньої хрестоподібної зв’язки.

У цій статті мова піде про травми менісків.
Меніск має форму літери С (або півмісяця), виконує амортизаційну функцію та забезпечує  більш контактну поверхню колінного суглоба. Він складається з хрящоподібної тканини

Форма меніска та орієнтація в ньому колагенових волокон оптимальні для зменшення надмірного тертя, а також поглинання ударного навантаження при фізичній активності. Знаходиться меніск між суглобовими поверхнями стегнової і великогомілкової кісток. Кожне коліно має по два меніска – медіальний (з внутрішньої сторони) та бічний (зовнішній) меніск.

Меніски мають важливе біомеханічне значення для функціонування колінного суглоба, оскільки вони покращують стабільність та згинання цього суглоба, зменшують внутрішньо суглобовий тиск під час руху коліна, а також рівномірно розподіляють навантаження на велику площу суглобової поверхні.

Медіальний меніск, зокрема, є вторинним стабілізатором до передньої хрестоподібної зв’язки, оскільки він запобігає можливому зміщенню гомілки вперед.

Саме через ці важливі функції меніска хірурги намагаються максимально зберегти його цілісність при виконанні операцій на колінному суглобі.

Така травма, як розрив меніска по типу «ручки лійки», може заблокувати розгинання коліна. Крім цього, може виникати різкій біль, набряк, нестабільність та незвичний хрускіт у травмованому колінному суглобі. В такому випадку важливо своєчасно звернутися до лікаря.

Коли слід оперувати колінний суглоб при травмі менісків?

Хірургічне втручання показано, якщо у вас є механічні симптоми, такі як втрата стабільності або блокування суглоба. В інших випадках перш за все слід спробувати консервативне лікування. Призначають нестероїдні протизапальні препарати (НПЗ), знерухомлення (іммобілізацію) травмованого суглоба на кілька тижнів, а також фізичну терапію для зменшення запалення, набряку та болю.
Як варіант ефективного лікування можлива і внутрішньо-суглобова ін’єкційна терапія. Лише якщо консервативне лікування не дає позитивних результатів, необхідно приймати рішення про хірургічне втручання на травмованому суглобі.
Під час операції видаляють пошкоджену частину меніска або видаляють його повністю.

Що відбувається з колінним суглобом після видалення меніска?

Чим більшу частину меніска буде видалено під час операції, тим менше колінний суглоб буде захищений від навантажень, які на нього припадають. Як результат, у травмованому коліні буде швидше розвиватися деформуючий артроз в порівнянні з нетравмованим коліном.