Остеоартроз суглобів

Cуглоб – це природний шарнір, що забезпечує безболісний рух кісток, які він сполучає між собою.

Якби кістки терлись одна об одну під час руху, то вони б стиралися і руйнувалися, що спричиняло б сильний  біль.  Щоб запобігти цьому, природа створила унікальний захисний механізм – суглоби.

У суглобі кістки покриті захисним шаром, який називається хрящем. Хрящ складається зі сполучнотканинної сітки, в якій містяться хрящові клітини – хондроцити.

Хондроцити за своєю структурою нагадують губку, насичену рідиною. У хрящі відсутні власні судини і нерви, його живлення відбувається за рахунок процесу осмосу і дифузії необхідних речовин з суглобової (синовіальної) рідини.

В нормі здоровий хрящ гладкий, пружний і міцний, він здатний трохи стискатися і розправлятися, амортизуючи удари кісток одна об другу.

Суглоб знаходиться в суглобовій сумці (капсулі), яка його утримує і дає йому можливість рухатись.

Суглобова сумка має внутрішню оболонку (мембрану), яка продукує синовіальну рідину, що є природною змазкою для хряща.

Синовіальна рідина має в’язку консистенцію, що дає можливість хрящовій тканині витримувати значне стискаюче навантаження при певних рухах. Синовіальна рідина є захисним, будівельним і енергетичним матеріалом для хряща і забезпечує його білком, киснем, водою, солями, гормонами  і вітамінами.

Водночас вона забирає з хряща відпрацьовані елементи.

Основою синовіальної рідини є плазма крові, що надходить в хрящ з судинного русла під час стискання хряща, тобто під час роботи суглоба.

Чим більше рухів виконує суглоб, тим краще кровообіг, і, відповідно, краще живлення хряща, що постійно оновлюється, отримуючи структурні елементи з синовіальної рідини.

Цей процес відбувається тільки під час руху, коли кістки тиснуть одна на одну через хрящ, в результаті чого синовіальна рідина всмоктується в хрящ і витискається з нього.

У тій ділянці хрящової тканини, де тиск на хрящ більший, синовіальна рідина витискається з хряща, а там, де тиск менший, вона, навпаки, всмоктується. Відбувається процес інтенсивного обміну, під час якого хрящ отримує необхідні поживні елементи і віддає відпрацьований матеріал. Цей процес називається осмосом. Чим інтенсивніший рух, тим  краще кровообіг, тим інтенсивніше виробляється синовіальна рідина з крові.

Для хряща синовіальна рідина ще важлива тим, що він не має власних судин і не забезпечується кров’ю, проте кров достатньо циркулює в самій кістці, яка має пористу структуру. Під час руху кістка стискається і розтискається, завдяки чому стає більшою, ніж у стані спокою. Результатом цього є збільшення кровотоку, і, відповідно, надходження  структурних і поживних речовин в хрящ завдяки збільшенню кількості синовіальної рідини.

Кістка без руху втрачає міцність, а хрящ починає «висихати» через погіршення кровообігу.

Як наслідок, починається розвиток дегенеративно-дистрофічного процесу – остеоартроз, що має незворотній характер і може вивести з ладу здорові суглоби, кістки і м’язи.

М’язи втрачають силу і масу, а це сприяє розвитку суглобових деформацій і анкілозів, підвищується ризик переломів через втрату кісткової маси.

Не потрібно чекати остеоартроз, кінцевої стадії розвитку руйнування суглобів – треба їх регулярно навантажувати.

Метод фізичної реабілітації – лікувальна гімнастика –  це найефективніший і найдешевший метод профілактики та допомоги при дегенеративних ураженнях суглобів.

Майстерня Руху – реабілітаційний центр (м.Київ) допоможе вам скласти індивідуальну реабілітаційну програму, яка врахує стан вашого опорно-рухового апарату і стан ваших суглобів.
Проконсультуватися чи задати питання можно за телефонами: (044) 360-94-51, (095) 665-78-61, (096) 929-00-63. Чи надіславши нам повідомлення, заповнивши форму нижче