Біль у плечі: які можливі причини?

Чи замислювалися ви колись над тим, що таке плече, як воно влаштоване? Те, що ми звикли називати плечем, є складним анатомічним комплексом, який складається з трьох анатомічних і двох фізіологічних суглобів.

Майстерня руху

Плечовий суглоб, який є найбільшим і найрухомішим з них, складається з голівки плечової кістки та лопатки. Місце приєднання голівки плечової кістки до лопатки називається суглобовою западиною. Лопатка кріпиться до скелета ключицею. Голівка плечової кістки покрита м’язами та сухожилками, які не тільки утримують її в суглобовій западині, але й забезпечують її центрування.

Завдячуючи такій будові плечовий суглоб має максимальну рухливість, що дозволяє нам виконувати різноманітні рухи, особливо над головою та за спиною.
Абстрактно плечовий суглоб можна уявити кулею на розтяжках, що перебуває в стані рівноваги. Саме через порушення цієї «рівноваги» ми найчастіше відчуваємо біль та обмеження рухів. Травми в плечовому суглобі можуть виникнути через надмірний рух в поєднанні зі значними навантаженнями.

Біль у плечовому суглобі може відчуватися як у стані спокою, так і під час руху; може бути сильним або помірним, періодичним або постійним. У будь-якому випадку він вимагає діагностики та лікування.

Що ж може призвести до болю в плечовому суглобі?

Розглянемо найбільш розповсюджені причини.

Пошкодження сухожилків м’язів

Пошкодження сухожилків м’язів, що виконують обертання плечового суглоба (ротаторної манжети) – це одна з найчастіших причин болю, обмеження рухів і нестабільності плеча. До пошкодження ротаторної манжети можуть призвести травми, які найчастіше отримують внаслідок підняття вантажів вище рівня плечового суглоба, різких метальних рухів, падіння на плечовий суглоб тощо.
Сухожилок ‒ це анатомічне утвореня, яким м’яз кріпиться до кісток. Внаслідок постійного перевантаження або травм можливе поступове його руйнування, що супроводжується запаленням. Запалення сухожилків називається тендинітом; одна з його ознак ‒ це різкий біль під час певних рухів.

Тендиніт може бути гострим або хронічним. Гострий тендиніт виникає внаслідок виконання однотипних рухів, пов’язаних зі спортивною і трудовою діяльністю. Хронічний тенденіт ‒ це дегенеративна форма захворювання, до якої призводять часті перевантаженя та пошкодження сухожилка. Найчастіше трапляються запалення сухожилка біцепса плеча та м’язів ротаторної манжети.
Оскільки хронічний тендиніт призводить до дегенеративних змін сухожилка, це може бути причиною розриву сухожилка. Розрив може бути повним або частковим. Повний розрив у більшості випадків відбуваєься з його відривом від кістки. Найчастіше страждають від розриву сухожилки біцепса та ротаторної манжети плеча.

Нестабільність (вивих) плечового суглоба

При травмах або через постійне надмірне перевантаження плечового суглоба головка плечової кістки може виходити з суглобової западини лопатки. Це явище називається нестабільністю. Причиною нестабільності може бути також слабкість м’язів, що оточують та стабілізують плечовий суглоб.
Зміщення голівки плечової кістки може бути частковим (так званий підвивих, коли голівка плечової кістки не повністю виходить з западини) або повним (вивих, коли голівка плечової кістки повністю виходить з суглобової западини).
Часті зміщення (повні або часткові) призводять до перерозтягування та травмування м’яких структур, викликають біль у плечовому суглобі, призводять до хронічної нестабільності, стають причиною артриту або деформуючого артрозу плечового суглоба.

Адгезивний капсуліт (синдром замороженого плеча)

Адгезивний капсуліт – одне з найбільш розповсюджених захворювань плечового суглоба. Одна з причин його виникнення – травма плечового суглоба. Як наслідок, відбуваються зміни в суглобовій капсулі, що супроводжуються значним запаленням, різким болем та призводять до фіброзу. Це призводить до значного зменшення суглобової порожнини та обмеження рухів.

Бурсит, або запалення суглобової (синовіальної) сумки – бурси.

Суглобові сумки (бурси) знижують тертя між кістками та м’язами. Вони виконують роль пом’якшувальних подушок і заповнені синовіальною рідиною. Бурси розташовані між м’язами та сухожилками, в місцях найбільшого тертя. Надмірне перевантаження плечового суглоба призводить до набряку і запалення синовіальної сумки, яка розташована між акроміальним відростком лопатки та сухожилками ротаторної манжети плеча. Це призводить до субакроміального бурситу.
Часто бурсит супроводжується також тендинітом ротаторної манжети плеча та сильним болем внаслідок запалення навколосуглобових тканин, що може обмежувати щоденну побутову діяльність може та створювати значний дискомфорт.

Імпінджмент-синдром плечового суглоба

Імпінджмент-синдром плечового суглоба – ще одна розповсюджена причина болю в плечі. При постійному перевантаженні плечового суглоба відбувається порушення взаємодії між його структурами. Акроміальний відросток лопатки може деформуватися, на ньому утворюються крайові розростання. При відведенні руки в сторону відбувається стиснення м’яких тканин акроміальним відростоком лопатки та голівкою плечової кістки. Акроміальний відросток вдаряється або треться об сухожилок ротаторної манжети плеча, сильно стискаючи при цьому синовіальну сумку. Імпінджмент призводить до тендиніту і бурситу, викликає сильний біль, а також стає причиною обмеженого руху в плечовому суглобі. Інколи імпінджмент-синдром плечового суглоба може стати причиною розриву ротаторної манжети плеча.

Перелом

При сильних перевантаженнях, значних травмах і падіннях можливий перелом кісток, що утворюють плечовий суглоб. Зазвичай ламають ключицю та шийку плечової кістки. Переломи літніх людей найчастіше є результатом падінь. У молоді переломи часто пов’язані зі спортивними травмами.

Остеоартрит плечового суглоба

При остеоартриті плечового суглоба з’являються такі симптоми, як підвищення температури, набряк, зниження рухливості в суглобі та біль в плечі. Найчастіше ці симптоми починають турбувати в середньому віці. Остеоартрит має повільний перебіг, супроводжується посиленням болю з часом. Це захворювання пов’язують зі спортивними або побутовими травмами, а також хронічними ушкодженнями структур, що оточують суглоб.

Намагаючись зменшити біль у плечі, багато хворих уникають рухів у плечовому суглобі, що призводить до контрактури м’яких тканин суглоба та вторинного посилення болю. Якщо вас турбує біль у плечовому суглобі, вам необхідно провести повноцінне обстеження та призначити лікування.

Pin It on Pinterest

Share This