Сколіоз – це хвороба, що завдає пацієнтам як фізичних, так і душевних страждань.Часто пацієнти з цим діагнозом переконані, що ніколи не стануть такими, як усі, намагаються приховати своє тіло. Чи є підстави для цього?
Вже багато років існують методики, що дозволяють позбутися помітних деформацій хребта. Існують клініки і досвідчені лікарі, які роблять успішні операції з корекції сколіозу з використанням спеціальних металевих конструкцій. Тисячі людей, зокрема діти, скористалися такою допомогою і тепер живуть повноцінним життям.

Що ж таке сколіоз, які його причини?

Сколіозом називають деформацію хребта в трьох площинах. Лікарі більше двох тисячоліть намагаються знайти спосіб лікування цього захворювання. На жаль, і досьогодні достеменно не відомі причини його виникнення.
Зокрема, незрозуміла природа походження ідіопатичного сколіозу. У кожного пацієнта може бути свій тригер розвитку цього захворювання: генетичні або ендокринні порушення, дисплазія тощо. У жінок сколіоз зустрічається частіше. Сколіоз часто може розвиватися у підлітків, що переживають період гормональної перебудови.

Сколіоз нервово-м’язового типу виникає через аномалії розвитку хребта. Такий вид хвороби найбільш схильний до прогресування. При лікуванні цього захворювання лікувальна фізкультура не є ефективною, тому показане оперативне втручання. Те ж стосується і вродженого сколіозу.

Вже ніхто не говорить про те, що причиною викривлення хребта може бути неправильне сидіння за партою, адже дитина не може більше трьох хвилин сидіти нерухомо. Носіння сумки через плече теж не може призвести до виникнення сколіозу, адже для утримування рівноваги необхідно постійно напружувати різні групи м’язів.

На сьогодні існують дві методики лікування сколіозу: консервативна і оперативна (або хірургічна).

Консервативно можна спробувати зупинити подальшу деформацію хребта, а усунути деформацію можна тільки хірургічно. Якщо йдеться про ідіопатичний сколіоз, то він, на жаль, зворотнього розвитку не має.

Відновити нормальну поставу можливо тільки на першій стадії захворювання, яка називається «сколіотичною поставою». Часто батьки в розпачі починають шукати допомоги у різних «костоправів», які обіцяють за один-два сеанси вирівняти хребет дитини. У якості доказів ефективності своєї методики такі «фахівці» часто використовують фотографії на кшталт «до» і «після».

Шановні батьки! Мануальна терапія при сколіозі шкідлива!

Її не можна застосовувати взагалі, адже вона може суттєво травмувати хребет! Зокрема, мануальна терапія розбовтує хребет і створює додаткові умови для прогресування захворювання.Мануальна терапія може бути ефективною в разі функціонального захворювання (корінцевий синдром, радикуліт, остеохондроз), тобто стану, що супроводжується вимушеним положенням. У цьому випадку кваліфікований мануальний терапевт зможе розблокувати суглоби та зняти м’язову напругу. Але при сколіозі такі маніпуляції є шкідливими. Сколіоз завжди супроводжується деформацією самих хребців, змінами їхньої структури. Жоден маунальний терапевт не змінить анатомічну будову хребця, адже для цього потрібні роки постійного фізичного впливу.

Консервативне лікування при сколіозі має бути спрямоване на те, щоб деформація не прогресувала, зокрема, на створення за рахунок розвитку власних м’язів «корсету», в якому хребет буде жорстко утримуватись.

Відповідаємо на найбільш розповсюджені запитання, пов'язані зі сколіозом:
До якого моменту можна намагатися лікувати сколіоз консервативно (за допомогою гімнастики, масажу, плавання)?
У 65% підлітків у період інтенсивного росту вдається стримати прогресування сколіозу консервативним лікуванням, але у 35% випадків, незважаючи на всі заходи, сколіоз продовжує активно прогресувати, і кут викривлення може перевищити 30°, що є критичним. Хірургічне лікування в таких випадках може значно покращити стан пацієнта. Консервативно можливо лікувати тільки перший і другий ступінь сколіозу.
Де можна зробити операцію з корекції сколіозу?
На сьогодні подібні операції виконуються як в Україні, так і в багатьох країнах Європи, США, Ізраїлі, Туреччині тощо.
Ціни в Туречинні є нижчими в порівнянні з іншимии країнами, але якість лікування і сервіс на пристойному рівні.
Чи є обмеження за віком для проведення такого роду операцій?
Обмежень за віком немає, але є особливості хірургічного лікування при тому чи іншому виді захворювання. Це пов’язано з вродженими патологіямі та фактором росту хребта.
Яка тривалість операції?
Залежить від виду операції, але, як правило, від 4 до 8 годин.
Який вид імплантів використовують для хірургічного лікування сколіоза?
Спеціальна металева конструкція кріпиться до хребта за допомогою спеціальних блоків фіксації, які ковзають по поверхні і «ростуть» разом з дитиною, зупиняючи деформацію хребта, але не обмежуючи зростання (у випадку дитини).
Ця методика виключає травмування хребта, і хребет росте в правильному положенні. Жодного післяопераційного неврологічного порушення при цьому не відбувається – у більшості пацієнтів страх перед операцією на хребті пов’язаний саме з цим. Конструкція не травмує спинний мозок, вона дуже надійна, зроблена з надміцного інертного матеріалу – титану, який широко використовують в медицині.
Чи є необхідність у видаленні імплантів?
Лікарі не радять видаляти імпланти, в першу чергу тому, що це повторна операція. Крім того, вони відіграють роль звичайного фіксатора, при чому людина не відчуває чужорідного тіла в організмі.
Скільки необхідно часу на відновлення?
Процес відновлення проходить досить швидко. Як правило, після операції пацієнт перебуває в клініці 3-4 дня. Після цього можна повертатися додому, зокрема літаком. У випадку дитини, через місяць після операції можна продовжити відвідувати школу, через три місяці – йти на плавання, через півроку –займатися іншими видами спорту, крім травматичних.
Як швидко загоюється шрам після операції?
Шрам загоюється дуже швидко: це пов’язано з його розташуванням на спині, що є мінімально рухомою частиною тіла.
Чи є протипоказання до повноцінної вагітності і природних пологів для жінок?
Це залежить від виду захворювання у пацієнта. Як правило, жінки з ідіопатичним сколіозом не мають протипоказань до вагітності та природних пологів. У пацієнток з іншими видами захворювання можуть бути індивідуальні особливості, тому обов’язково порадьтесь з вашим лікарем.

Центр ортопедичної реабілітації «Майстерня Руху»

Консультацію стосовно оперативного лікування можна також отримати в нашому центрі ортопедичної реабілітації «Майстерня Руху».

Pin It on Pinterest

Share This